Boyalar Hakkında

İYİ BOYANIN ÖZELLİKLERİ

Kapama
Duvarınıza uyguladığınız boyanın alttaki zemini göstermeyecek şekilde kapaması gerekiyor. Bunun için boyanızı, alttaki boyanın rengini kapatacak şekilde en az 2-3 kat sürün.
Kolay uygulama
Boyanızın duvara kolay uygulanması hem zamandan kazandırır hem de ekonomik açıdan kolaylık sağlar. Boyanızı daha rahat sürebilmek için fırça ve rulo kullanın.
Dayanıklılık
Kullanıcı hatasından kaynaklanan sorunları ortadan kaldırmak için sürtünme, çizilme ve silinmeye karşı dayanıklı ürünleri tercih edin.
Kimyasal etkilere dayanıklılık
Boya yapmanın en önemli nedenlerinden biri yüzeyleri kimyasal ve çevresel etkilere karşı korumak. Yağmur, güneş gibi dış etkenlere ve deterjan, sabun gibi kimyasallara karşı duvarlarınızı koruyacak boyalarla yüzeylerinizin dayanaklılığını artırın.
Dekoratif
Yüzeylerin ömrünü uzatan boyaları dekorasyonda daha farklı bir atmosfer yaratmak ve canlı bir etki oluşturmak için de kullanıyoruz. Parlak, saten, mat ve ipeksi mat özelliği bulunan boyalarla duvarlarınıza şık dokunuşlar yapabilirsiniz.


Uzun Ömürlü Boyalar

Uzun süre aynı boyayı kullanmak istiyorsanız doğru boyayı seçmeye dikkat etmelisiniz. Kaliteli ve sağlıklı bir boyayla ilk günkü canlılığını ve tazeliğini koruyan duvarlara sahip olabilirsiniz. Boyanızı uzun yıllar kullanmak için temiz kullanmak ya da kaliteli boya almak yeterli olmayabilir. Buradaki önemli noktalardan biri de sıkılmadan kullanacağınız renkler seçmek. Hem zevkinizi yansıtacak hem de eşyalarınızla uyum sağlayacak bir rengi tercih etmenizi öneririz. Duvarlarınıza en uygun renkleri Filli Boya Colorexpress Kişiye Özel Renk Üretim Sistemi’yle keşfedebilirsiniz. 

Duvarlarınızı zedelenme ve aşınmalara karşı korumak için metal ya da ahşap köşe korumaları kullanın. Kapınızın kolu sürekli duvara çarpıyorsa zamanla o bölümde dökülmeler olacaktır. Duvarınızın aşınmaması için kapınızın çarpmasını önleyecek bir kapı tamponu kullanabilirsiniz. 

Duvarlarınızın canlılığını kaybetmeden yüzeyle daha fazla bütünleşmesi için duvarınızı boyamadan önce astarlama yapın. Astar kullanarak hem boyanızın kabarmasını hem de boya sarfiyatını önleyebilirsiniz. 

Bu Renk Hatalarından Uzak Durun

Evinizin dekorasyonu mükemmel olsun diye uğraşırken hata yapmaktan bir türlü kaçamıyor musunuz? Uyum sağlamak için her şeyinize özel bir çaba harcarken, farkında olmadan uyumsuzluk yaratabilir, her şeyi birbirine uyduracağım derken daha da karmaşık hale getirebilirsiniz. Evinizde hataya yer vermek istemiyorsanız, dekorasyonda en sık yapılan hataların başında gelen renk hatalarından uzak durarak evinizi kusursuz hale getirebilirsiniz. 

İşte dekorasyonda sık yapılan renk hataları: 

Genellikle tavan boyalarında tercih edilen beyaz renkten vazgeçin. Tavan boyanızda farklı renkler kullanarak dekorasyonunuzda farklılık yaratmaya ne dersiniz? Üstelik yapacağınız renk seçimleriyle tavanınızın daha yüksek ya da alçak algılanmasını da sağlayabilirsiniz. Alçak tavanlı evlerde tavanda açık, zeminde koyu renkler kullanarak tavanınızı olduğundan daha yüksek gösterebilirsiniz. 

Dekorasyonda canlı ve renkli tonları bir arada kullanmak renk karmaşasına yol açabilir. Bu gibi durumlarda siyah, beyaz ve gri gibi nötr renklerle dekorasyonunuzu dengeleyebilirsiniz. Pastel renklerle yapacağınız tasarımların sıkıcı etkisini azaltmak içinse, aksesuarlarda canlı renkler kullanabilirsiniz. 

Evin her odasında aynı rengi kullanmak süreklilik sağlamak için iyi olabilir fakat sıkıcı bir dekorasyon ortaya çıkarabilir. Yatak odanızda mavi, yeşil, pembe gibi dinlendirici renkler; salonunuzda pastel renkler kullanarak hem ferah hem de samimi bir atmosfer yaratabilirsiniz. 

Renk seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de evin aldığı ışık miktarı. Küçük ve karanlık bir mekânda koyu renkler kullanmak odanızı olduğundan daha kasvetli gösterecektir. Bu sebeple karanlık mekânlarda beyaz, bej, krem ve açık tondaki renkleri tercih edebilirsiniz. 

Dekorasyonunuzda kontrast renkleri kullanmaktan korkmayın. Turuncu mavi, sarı mor, kırmızı yeşil gibi kontrast renkleri dekorasyonunuzda kullanarak daha parlak ve canlı tasarımlar yaratabilirsiniz. 

Son olarak evinizde kullanmak istediğiniz rengin her tonunu Filli Boya Colorexpress Kişiye Özel Renk Üretim Sistemi ile elde edebileceğinizi hatırlatalım. 

Boya rengi seçmek için en iyi ipuçları
1. Bir ilham kaynağınız var mı?

Hayal gücünüzü tetikleyen resimler toplamak için dergilere bakın ve bloglar, Pinterest gibi çevrimiçi kaynakları kullanın. Ayrıca, yerel ev ürünleri mağazalarından kumaş, boya ve duvar kâğıdı örnekleri toplamanız da faydalı olabilir.

Sevdiğiniz tarzı yansıtan resimlerden oluşan bir koleksiyona sahip olduğunuzda sırayla bunlara göz atın. Renkler ve renk tonlarında muhtemelen dikkatinizi çekecek bir örüntü görmeye başlayacaksınız. Hatta bu resimleri bir ilham panosu yapmak için kullanabilirsiniz.

2. Hangi mobilyalar odada kalacak?

Mevcut halı, perdeler, minderler veya mobilyalardan herhangi birini odada bırakacak mısınız? Bunlar nötr renklerdeyse büyük ihtimalle odanızı boyadığınız renklere etki etmeyeceklerdir.

Koyu veya parlak renk tonlarında mobilya veya mefruşatı odada bırakacaksanız, bunu renk paletinizi seçerken bir başlangıç noktası olarak kullanmak isteyebilirsiniz.

3. Alan nasıl kullanılacak?

Odanın işlevini belirlemek, oluşturmak istediğiniz atmosferi belirlemenize yardımcı olacaktır.

Sadece dinlenmek için kullanılacak olan bir yatak odasını mı dekore ediyorsunuz yoksa bu odada aynı zamanda çalışıyor musunuz? Mutfağınızı sadece yemek yapmak için mi kullanıyorsunuz yoksa aynı zamanda misafirlerinizi de ağırlıyor musunuz?

Dekorasyon sürecinin başlarında kendinize bu soruları sorarak, oluşturmak istediğiniz mekân ve atmosfer türlerini indirgeyebilirsiniz.

4. Oda en çok günün hangi saatlerinde kullanılıyor?
Odanız en çok sabahları, öğleden sonraları, akşamları veya tüm gün boyunca mı kullanılacak?

Odanızın aldığı doğal gün ışığı miktarı mekânınızdaki renklerin görünümüne etki edecektir. Bir duvar, gün içinde doğrudan güneş ışığı alıyorsa, parlak ışıkla silinip gitmesini önlemek için seçtiğiniz rengin daha güçlü bir tonunu kullanmak isteyebilirsiniz.
5. Oda hangi yöne bakıyor?
Odanız kuzeye bakıyorsa, muhtemelen sınırlı miktarda doğal gün ışığı alacaktır. Odanın zayıf ışığını dengelemek için, duvarlar için camgöbeği mavisi, çuha çiçeği sarısı veya bebek pembesi gibi sıcak, soluk renk tonlarını seçmeniz iyi olur.

Diğer taraftan, güneye bakan odalar genellikle bol miktarda doğal gün ışığı alır, hatta bazı odalarda parlamayı dengelemek için daha soğuk renk tonlarının kullanılması gerekebilir.
6. Ana ışık kaynağı nedir?
Tıpkı doğal ışık gibi, odada kullandığınız yapay ışık türü odadaki renklerin nasıl göründüğü ve hissettirdiğine büyük oranda etki edecektir.

Örneğin, halojen ışık berrak, beyaz bir ışık saçar ve bu bize en doğru rengi verir. Akkor telli lambalar sarı bir ışık saçar, bu nedenle sarı tonlardaki renklerin etkisini azaltır. Floresan ışığı ise daha soğuktur ve genellikle beyaz rengin canlılığını azaltır.